NOWA KIA RIO


Jeszcze atrakcyjniejsza pod względem stylu, zachwyca przestronnością wnętrza i precyzją prowadzenia

 

 • Jeden ze światowych bestsellerów marki Kia nawiązuje teraz wyglądem
  do nowych modeli i ma nowocześnie zaprojektowane wnętrze
 • Nową Kia Rio już można zamawiać, ceny zaczynają się od 47 990 zł
 • W ciągu 5 lat sprzedaż modelu poprzedniej generacji wyniosła w Polsce 12.500 egzemplarzy – Rio to trzeci model w rankingu sprzedaży Kia nad Wisłą
 • Urządzenia multimedialne Kia Rio są kompatybilne ze smartfonami i obsługują aplikacje – Android Auto™ i Apple CarPlay™
 • Kia Rio czwartej generacji to pierwsze auto w klasie z układem automatycznego hamowania awaryjnego z funkcją rozpoznawania pieszych
 • Nowe wcielenie miejskiego samochodu Kia jest liderem segmentu pod względem przestronności wnętrza i pojemności bagażnika

 

Nowa Kia Rio, której światowy debiut miał miejsce podczas zeszłorocznego salonu samochodowego w Paryżu, już jest oferowana w Europie. Rio – zaliczane do samochodów segmentu B – to drugi najlepiej sprzedający się na świecie model marki Kia. Tylko w 2016 roku do klientów trafiło blisko 450 000 egzemplarzy tego auta, co stanowiło 15% całkowitej sprzedaży.

 

W Polsce Kia Rio również cieszy się ogromnym powodzeniem. W 2012 roku, pierwszym pełnym roku sprzedaży modelu poprzedniej generacji, nabywców znalazło blisko 1600 samochodów. Dwa lata później wynik było już o 1000 egzemplarzy lepszy. Rekordowe pod względem sprzedaży okazały się lata 2015-2016. Dwa lata temu z salonów wyjechało 3398 egzemplarzy Rio. Ubiegły rok zakończył się wynikiem o 4 sztuki lepszym. Plan na 2017 rok zakłada, że z salonów wyjedzie 3700 egzemplarzy nowego Rio. Bardzo duża popularność tego modelu sprawia, że ma on aż 16-procentowy udział w ogólnej sprzedaży Kia w Polsce i zaraz za Sportage i cee’dem zajmuje trzecie miejsce w rankingu najchętniej kupowanych samochodów koreańskiej marki.

 

Wśród licznych wersji Rio poprzedniej generacji największą popularnością w Polsce cieszyła się odmiana 5-drzwiowa, napędzana 1,2-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 84 KM, w specyfikacji wyposażenia „M”. Właśnie od Rio w takiej wersji silnikowej i wyposażenia zaczyna się cennik modelu nowej generacji. Kia Rio 1.2 z 84-konną jednostką napędową, 5-biegową przekładnią i w wersji wyposażenia M kosztuje 47 990 zł. Seryjne wyposażenie Rio czwartej generacji jest zdecydowanie bogatsze niż poprzedniej i obejmuje między innymi:

 • 6 poduszek powietrznych,
 • pakiet systemów bezpieczeństwa z ESC, systemem kontroli hamowania w zakrętach oraz systemem stabilizacji toru jazdy podczas hamowania,
 • manualną klimatyzację,
 • radio CD/MP3 z 4 głośnikami i zestawem głośnomówiącym Bluetooth do telefonu oraz złączami USB i AUX,
 • elektrycznie sterowane szyby w drzwiach przednich,
 • elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka,
 • centralny zamek z alarmem.

Oprócz bogatego wyposażenia w standardzie Kia Rio czwartej generacji oferuje klientom nową jakość w klasie samochodów miejskich – począwszy od atrakcyjnej stylizacji na zewnątrz i bardzo funkcjonalnego wnętrza, przez najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki nadwoziu nowej konstrukcji i nowoczesnym systemom asystującym, aż po najnowocześniejsze urządzenia multimedialne oraz bardzo dobre właściwości jezdne i wysoki komfort resorowania.

 

Michael Cole, dyrektor ds. operacyjnych Kia Motors Europe, powiedział: „Rio to bardzo ważny model dla marki Kia nie tylko ze względu na to, że zalicza się do grona naszych bestsellerów na świecie i jest trzecim modelem marki Kia pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy w Europie. Globalnie segment miejskich kompaktów jest jednym z najbardziej wymagających, z bardzo licznymi i silnymi konkurentami. Dzięki Rio trzeciej generacji o marce Kia dowiedziało się na świecie więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej. Samochód był chwalony za – przede wszystkim – atrakcyjny wygląd i design, niskie koszty eksploatacji oraz wysoką funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. Dzięki tym zaletom Rio trzeciej generacji sprzedawało się w rekordowej liczbie egzemplarzy na wszystkich rynkach. Nowa generacja Rio została skonstruowana z wykorzystaniem wiedzy o kluczowych atutach poprzednika i zaprojektowana z jeszcze większą dbałością o detale. Rio czwartej generacji może być wyposażone w systemy bezpieczeństwa i nowoczesne technologie, których nie mają konkurenci. Również pod względem właściwości jezdnych nowa Kia Rio prezentuje najwyższy poziom w klasie samochodów segmentu B.”

 

Nowa Kia Rio, skonstruowana i zaprojektowana z myślą o zaspokojeniu potrzeb jeszcze szerszego grona odbiorców niż model poprzedniej generacji, ma do odegrania bardzo ważną rolę w gamie modeli Kia. Ponieważ segment miejskich kompaktów wciąż zalicza się do największego na europejskim rynku, Kia przewiduje, że nowe Rio już w pierwszym pełnym roku sprzedaży będzie należało – obok Sportage’a i cee’da – do najchętniej kupowanych modeli Kia na Starym Kontynencie.

 

 

Stylistyka nadwozia: sporo prostych linii i gładkich powierzchni

Za wygląd nadwozia i wnętrza Rio odpowiadają ośrodki designu Kia w Niemczech i w Kalifornii, które ściśle współpracowały z głównym centrum stylistycznym Kia w koreańskim Namyang. W wyglądzie nowego Rio dominują proste linie i gładkie powierzchnie, które nadają autu bardziej dojrzałego charakteru i nowocześniejszego wyglądu niż w wypadku modelu poprzedniej generacji.

 

Z przodu nowe Rio wyróżnia się charakterystyczną osłoną wlotu powietrza do chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, która jest bardziej spłaszczona i szersza niż w innych modelach Kia oraz polakierowana na wysoki połysk czarnym lakierem. Wlot powietrza do chłodnicy zespolony jest z reflektorami o nowym, ostrzejszym kształcie. Reflektory są wyposażone w światła do jazdy dziennej uformowane na kształt litery U i wykonane w technologii LED. Przednie światła przeciwmgielne w zderzaku Rio są teraz bardziej rozsunięte na boki i znajdują się wyżej niż w modelu trzeciej generacji, dzięki czemu przód auta wydaje się szerszy a Rio większe niż jest w rzeczywistości. Dłuższa pokrywa silnika ma charakterystyczne przetłoczenia, które przebiegają od przednich słupków do wlotu powietrza do chłodnicy.

 

Sylwetka Rio czwartej generacji wydaje się dłuższe niż jest naprawdę. Na taki efekt wizualny wpływ mają długa pokrywa silnika, spory przedni zwis, o 10 mm dłuższy rozstaw osi (teraz liczy on 2580 mm), węższy i bardziej pionowy słupek C oraz krótszy tylny zwis. W sumie, nowe Rio jest od poprzednika o 15 mm dłuższe (długość auta wynosi 4065 mm) i o 5 mm niższe (liczy 1450 mm wysokości). Proste, wyraźnie przetłoczone linie przebiegające przez całą długość auta dodatkowo potęgują wrażenie długości nadwozia i sprawiają, że Rio wygląda na samochód bardzo pewny siebie i swoich możliwości.

 

Tylna część nadwozia Rio jest teraz ostrzej ścięta, z niemal pionowo ustawioną szybą w pokrywie bagażnika. Linia, która biegnie od osłony wlotu powietrza do chłodnicy, przez reflektory i nad drzwiami ma swoją kontynuację z tyłu auta. Razem z węższymi lampami z tyłu, które wyposażono w światła w kształcie strzały wykonane w technologii LED, nowe Rio oglądane z tyłu wygląda na samochód szerszy niż jest w rzeczywistości i taki, który musi odznaczać się stabilnym zachowaniem nadwozia i pewnym zachowaniem w czasie jazdy.

 

W Europie, w chwili rozpoczęcia sprzedaży, nowe Rio będzie dostępne jako pięciodrzwiowy hatchback i oferowane w dziewięciu kolorach nadwozia, z trzema wzorami obręczy kół z lekkich stopów do wyboru (o średnicy od 15 do 17 cali).

 

Design wnętrza: nowoczesna kabina z ergonomiczną obsługą

Nowa Kia Rio została wyposażona w nowoczesną kabinę, z mocniej wyprofilowanymi elementami i z bardziej ergonomiczną obsługą niż w poprzednim modelu. Wnętrze zaprojektowano tak, aby łatwo dało korzystać się ze wszystkich dostępnych nowych technologii.

 

Podobnie jak w wypadku nadwozia, także we wnętrzu dominują proste linie deski rozdzielczej, które potęgują wrażenie szerokości i przestronności kabiny. Wizualnie kabina nowego Rio wydaje się szersza niż modelu poprzedniej generacji również za sprawą poziomych kratek systemu wentylacji, które zastąpiły pionowe otwory wentylacyjne. Konsola środkowa, wykończona na wysoki połysk, jest polakierowana w kolorze czarnym.

 

Konsola środkowa jest teraz delikatnie zwrócona w stronę kierowcy, co jest charakterystyczne dla samochodów o sportowym zacięciu, zaprojektowanych z myślą o komforcie obsługi. W centralnym punkcie deski rozdzielczej znajdują się elementy sterowania nowym systemem multimedialnym, dostępnym z ekranem dotykowym o wysokiej rozdzielczości. Poniżej znajduje się zaledwie kilka przycisków oraz pokręteł do obsługi systemu ogrzewania i wentylacji – łatwo dostępnych i wygodnych w obsłudze.

 

Nowe Rio jest dostępne, do wyboru, z czarną lub szarą tapicerką foteli wykonaną z wysokiej jakości tkaniny lub z tapicerką skórzaną dostępną również w dwóch kolorach.

 

Atrakcyjność wnętrza nowego Rio podkreślają również liczne nowe technologie dostępne na pokładzie. Model nowej generacji jest oferowany z systemem bezkluczykowego dostępu do auta oraz uruchamiania silnika, podgrzewanymi – kierownicą i przednimi fotelami, wycieraczkami z czujnikiem deszczu i światłami z czujnikiem zmierzchu. Ponadto, Kia Rio czwartej generacji jest oferowana z aktywnym tempomatem, ogranicznikiem prędkości, czujnikiem parkowania z kamerą cofania (więcej informacji na temat zaawansowanych systemów bezpieczeństwa w nowej Kia Rio znajduje się w dziale „Bezpieczeństwo”).

 

Szczególną uwagę konstruktorzy nowego Rio poświęcili wyciszeniu kabiny od szumu powietrza opływającego nadwozie oraz hałasu pochodzącego od silnika i opon. Nowe materiały wygłuszające zastosowano w desce rozdzielczej, dzięki czemu zauważalnie zmniejszył się hałas w przedniej części nadwozia. Sztywniejsza rama pomocnicza przedniego zawieszenia przekłada się na mniejsze wibracje we wnętrzu podczas jazdy drogami o gorszej nawierzchni. Zmiany w nadwoziu obejmują również nowe osłony przednich kół, pełną pokrywę podwozia i pionowe zakończenia tylnego spojlera. Wszystkie detale razem zapewniają mniejszy hałas we wnętrzu Rio i lepszą aerodynamikę niż dotychczas.

 

Funkcjonalność: więcej miejsca dla pasażerów i na bagaż oraz lepsza widoczność we wszystkich kierunkach z miejsca kierowcy

W momencie wprowadzenia do sprzedaży nowa Kia Rio może pochwalić się najbardziej przestronną kabiną i jednym z największych bagażników (o pojemności 325 l) wśród samochodów w swoim segmencie. Uzyskanie jak najlepszej użyteczności na co dzień było jednym z podstawowych wyzwań dla zespołu zarówno stylistów, jak i inżynierów nowego Rio.

 

Do większej przestronności wnętrza i do większego bagażnika w dużej mierze przyczyniają się o 10 mm większy rozstaw osi i o 15 mm dłuższe nadwozie niż w Rio poprzedniej generacji. Miejsce na nogi zwiększyło się do 1070 mm z przodu i do 850 mm z tyłu. Szerokość kabiny na wysokości ramion należy do największych w klasie aut miejskich i wynosi 1375 mm z przodu oraz 1355 mm z tyłu. Mimo że nowe Rio jest o 5 mm niższe niż poprzednik, wysokość wnętrza z przodu i z tyłu – wynosząca, odpowiednio, 1020 mm i 964 mm – zalicza się do największych w gronie aut segmentu B.

 

Wzrost przestronności kabiny Rio udało się uzyskać również dzięki licznym zmianom w konstrukcji elementów wystroju wnętrza. Szczególnie dotyczy to przeprofilowanego poszycia drzwi, zastosowania nowego, cieńszego materiału do wykonania podsufitki oraz innego ukształtowania deski rozdzielczej.

 

Ponadto, zastosowanie węższego o 87 mm słupka C oraz zmiana punktu mocowania lusterek bocznych (teraz znajdują się przy podstawie słupków A) przyczyniły się do zwiększenia widoczności z miejsca kierowcy i do zminimalizowania rozmiaru martwego pola widzenia w lusterkach. Na poprawę widoczności z każdego miejsca we wnętrzu Rio wpływa także niżej przebiegająca dolna linia bocznych szyb.

 

Kabina Rio oferuje więcej miejsca na przechowywanie niż w modelu poprzedniej generacji. Na dole konsoli środkowej wygospodarowano miejsce na otwartą półkę, idealną na smartfona lub inne drobne przedmioty. Z kolei, w konsoli przy lusterku wstecznym umieszczono praktyczny schowek na okulary. Zamykany schowek przed pasażerem jest przestronny i bardzo funkcjonalny. W każdych drzwiach Rio ma uchwyty na butelki (w przednich na 1,5-litrowe, w tylnych – na 0,5-litrowe). Dodatkowo, z przodu znajdują się dwa wgłębienia na duże kubki z napojami. Nawet w uchwytach do zamykania drzwi przewidziano kieszenie na małe przedmioty czy monety. Oferowany jako wyposażenie dodatkowe podłokietnik między przednimi fotelami również kryje w sobie zamykany schowek.

 

Pojemność bagażnika wzrosła o 37 litrów do 325 litrów (przyrost o 13%, pojemność mierzona według normy VDA), co w tej kategorii plasuje Rio wśród najlepszych aut w segmencie B. Wzrost pojemności bagażnika udało się uzyskać mimo zmniejszenia tylnego zwisu o 15 mm  (do 655 mm), co zakładano od początku, aby uzyskać bardziej dynamiczne proporcje nadwozia nowego Rio. Przedział bagażowy jest wyposażony w ruchomą podłogę, którą można ustawić na jednej z dwóch wysokości. W górnym położeniu pod podłogą znajduje się spory schowek na drobne przedmioty, co zabezpiecza je przed przesuwaniem się w czasie jazdy. Do wyposażenia seryjnego Rio należy asymetrycznie dzielone oparcie tylnej kanapy i dojazdowe koło zapasowe.

 

Zbiornik paliwa, który znajduje się pod tylną kanapą, ma pojemność 45 litrów, czyli o 2 litry więcej niż w modelu poprzedniej generacji. Dzięki zwiększeniu pojemności zbiornika paliwa nowa Kia Rio może przejechać od 34 do 58 kilometrów więcej bez tankowania, w zależności od silnika.

 

Silniki: wysoka wydajność i osiągi na bardzo dobrym poziomie

Nowa Kia Rio jest dostępna z silnikami benzynowymi i wysokoprężnym do wyboru, z których każdy charakteryzuje się wysoką wydajnością i zapewnia osiągi na dobrym poziomie.

 

Wszystkie modele z mechaniczną skrzynią biegów seryjnie są wyposażone w system Idle Stop&Go, który automatycznie wyłącza i ponownie uruchamia silnik podczas postoju, na przykład, przed światłami.

 

Do napędu Rio na rynku polskim będą oferowane wolnossące, benzynowe jednostki napędowe o pojemności 1,25 l i 1,4 l, wyposażone w klasyczny wtrysk wielopunktowy. Silnik 1.25 MPI osiąga moc 84 KM przy 6000 obr/min i maksymalny moment obrotowy 122 Nm przy 4000 obr/min. Średnie – zużycie paliwa i emisja dwutlenku węgla wynosi 4,8 l/100 km i 109 g/km.

 

1,4-litrowy silnik MPI generuje moc 100 KM przy 6000 obr/min i maksymalny moment obrotowy 133 Nm przy 4000 obr/min. Średnie zużycie paliwa przez Rio z napędzane tym silnikiem wynosi 5,0 l/100 km, a emisja CO2 – 114 g/km.

 

Nowa Kia Rio będzie również oferowana z silnikiem Diesla o pojemności 1,4 litra, dostępnym w na rynku polskim w wariancie 90 KM. 90-konna jednostka napędowa emituje średnio 96 g CO2 na kilometr.

 

Kia Rio ma napęd na przednie koła przenoszony za pośrednictwem pięciobiegowej (w wersji 1,25 l) lub sześciobiegowej przekładni mechanicznej (dla silników 1,4 l).

 

Bezpieczeństwo: systemy asystujące i pięciogwiazdkowy cel w teście Euro NCAP

Nowe Rio – dostępne z Pakietem Aktywnego Wspomagania Jazdy (AEB) – jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie. Nadwozie Rio czwartej generacji zostało skonstruowane ze stali o wysokiej wytrzymałości, nowy model oferuje też liczne systemy bezpieczeństwa biernego. Samochód zaprojektowano tak, aby mógł sprostać najbardziej wymagającym testom zderzeniowym na świecie.

 

Uzyskanie pięciu gwiazdek w crash teście Euro NCAP, w samochodzie wyposażonym w zestaw systemów wspomagania kierowcy (AEB), wydaje się bardzo prawdopodobne. Kia Rio czwartej generacji jest pierwszym autem segmentu B, wyposażonym w układ automatycznego hamowania awaryjnego z funkcją rozpoznawania pieszych. System wykorzystuje radar dalekiego zasięgu w celu wykrycia ewentualnych kolizji z innymi pojazdami lub z pieszymi i pomaga zatrzymać samochód. AEB współpracuje z systemem Lane Departure Warning (LDWS), który ostrzega kierowcę, jeżeli samochód opuści pas ruchu bez wcześniejszego włączenia kierunkowskazów.

 

W konstrukcji nadwozia nowego Rio w znacznej części wykorzystano zaawansowaną stal o wysokiej wytrzymałości (AHSS). Szerokie zastosowanie AHSS w nadwoziu Rio jest częścią planu, który zakłada osiągnięcie 5-procentowej redukcji średniej masy własnej nowych modeli Kia w 2020 roku w porównaniu do 2014 roku. W porównaniu z modelem trzeciej generacji, którego nadwozie było wykonane ze stali AHSS w 33%, nadwozie nowej Kia Rio jest skonstruowane w 51% z jednocześnie mocnej i lekkiej stali AHSS.

 

Im wyższy procentowy udział stali AHSS w konstrukcji nadwozia, tym pasażerowie są lepiej chronieni w razie zderzenia. Efektywniejsze jest również rozchodzenie się siły uderzenia po nadwoziu. W nowym Rio ze wzmocnionej stali są wykonane – między innymi – słupki A i B, progi oraz wzmocnienie – dachu, komory silnika i płyty podłogowej.

 

Nowa Kia Rio w standardzie jest wyposażona w sześć poduszek powietrznych oraz w uchwyty ISOFIX do mocowania fotelików dla dzieci na fotelu pasażera z przodu i na zewnętrznych miejscach tylnej kanapy.

 

Właściwości jezdne: jednocześnie bardziej dynamiczne i oferujące komfortową podróż

W porównaniu z modelem poprzedniej generacji, który jest bardzo bezpieczny i neutralny w prowadzeniu, nowa Kia Rio oferuje kierowcy wrażenia z jazdy na znacznie wyższym poziomie. Dzięki sztywniejszemu nadwoziu samochód jest bardziej zwinny i szybciej reaguje na ruchy kierownicą. Jednocześnie tłumienie nierówności jest lepsze, a ogólny komfort jazdy – wyższy. Zasługa w tym również nowego zawieszenia z kolumnami McPhersona z przodu i z belką skrętną z tyłu.

 

W porównaniu do modelu trzeciej generacji, w nowym Rio zastosowano sztywniejsze elementy przedniego i tylnego zawieszenia, aby poprawić stabilność auta podczas jazdy z wyższymi prędkościami oraz zmieniono ustawienie amortyzatorów z przodu i z tyłu na bardziej pionowe, dzięki czemu układ kierowniczy ma bardziej liniową charakterystykę a zawieszenie lepiej tłumi nierówności. Lepsze jest także wyczucie układu kierowniczego w okolicach centralnego położenia kierownicy.

 

Nowe Rio jest standardowo wyposażone w Vehicle Stability Management (VSM) z systemem elektronicznej kontroli stabilności (ESC). VSM zapewnia Rio stabilność zarówno podczas hamowania, jak i pokonywania zakrętów. System wykrywa utratę przyczepności i dzięki ESC pomaga kierowcy utrzymać właściwy tor jazdy.

 

Pełna łączność ze światem: możliwość podłączenia smartfonów z każdym systemem

Na środku deski rozdzielczej znajdują się elementy sterowania nowym systemem multimedialnym, którego integralną częścią jest 5-calowy (lub 7-calowy) ekran dotykowy. Urządzenie multimedialne jest kompatybilne ze wszystkimi smartfonami, dzięki aplikacjom Android Auto™ i Apple CarPlay™. System audio obejmuje sześć głośników.

 

Nowe Rio będzie oferować kupującym dostęp do Kia Connected Services, do których danych dostarcza TomTom®. Pakiet ten oferuje kierowcom dostęp do informacji na temat bieżących warunków ruchu, lokalizacji fotoradarów, lokalnych intersujących punktów (POI) oraz do prognozy pogody. W Europie Kia Connected Services w samochodach wyposażonych w nawigację będą dostępne bezpłatnie przez 7 lat od daty zakupu samochodu.

 

System Android Auto™ jest przeznaczony do pracy z telefonami z systemem Android 5.0 (Lollipop) lub wyższym. Dostępny od premiery, Android Auto™ łączy się z telefonem użytkownika i umożliwia mu dostęp do aplikacji i funkcji zainstalowanych na smartfonie poprzez system multimedialny w samochodzie, takich jak głosowa nawigacja w Mapach Google, rozmowy w trybie głośnomówiącym, rozpoznawanie tekstu i głosu. Android Auto™ pozwala użytkownikom na streaming muzyki z Google Play Music™ i innych serwisów.

 

Apple CarPlay™, przystosowany do iPhone’a 5 lub nowszego, umożliwia pełną kontrolę głosową Siri różnych funkcji i aplikacji w smartfonie, w tym nawigacji za pośrednictwem Apple Maps, połączeń i dyktowania tekstu. Apple CarPlay™ obsługuje również inne aplikacje audio, które użytkownik może mieć pobrane na iPhone’ie – takich jak streaming muzyki lub audiobook’ów.

 

Kia Rio jest pierwszym samochodem segmentu B wyposażonym w porty USB zarówno w przedniej, jak i w tylnej części kabiny, umożliwiając użytkownikom połączenie urządzenia mobilnego z systemem multimedialnym lub ładowanie baterii.

 

Sprzedaż: Nowa Kia Rio trafi do polskich salonów jeszcze w pierwszym kwartale 2017

Nowa Kia Rio trafi do polskich salonów jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku i będzie w standardzie oferowana z unikalną 7-letnią gwarancją (lub 150 000 km). Auto jest produkowane w fabryce w Sohari w Korei.

Allegro
Nasze aukcje na Allegro