Nagrody Red Dot 2019 – trzy nagrody za design dla Kia


Po sukcesie w 2018 roku, kiedy samochody marki Kia zdobyły trzy nagrody w konkursie Red Dot, w jego tegorocznej edycji inne modele koreańskiego producenta powtórzyły ten sukces.

Nagrody te podkreślają rangę i znaczenie koreańskiego producenta w zakresie designu samochodów, który przez ponad dekadę był kształtowany przez Petera Schreyera, szefa designu w Kia Motors. Pierwsze wyróżnienie za design w konkursie Red Dot samochód marki Kia zdobył w 2009 r. Nagrodzonym modelem był wówczas Soul. Od tego czasu za design swoich aut Kia otrzymała w sumie 24 nagrody Red Dot.

Hat-trick nagród za design modeli z rodziny nowego Ceeda

Najnowsze nagrody za design przyznano każdej z trzech wersji nadwoziowych nowego Ceeda – pięciodrzwiowemu hatchbackowi, kombi oraz shooting brake’owi o nazwie ProCeed, który w sprzedaży pojawił się na początku tego roku.

Wszystkie wersje nadwoziowe Ceeda trzeciej generacji zaprojektowano w europejskim centrum designu marki Kia we Frankfurcie, pod kierownictwem Petera Schreyera i Gregory’ego Guillaume, szefa designu w Europie. Za konstrukcję Ceeda odpowiada centrum techniczne marki w Rüsselsheim. Wszystkie wersje nadwoziowe są produkowane w zakładzie na Słowacji. 

Pod względem stylistyki rodzina modeli nowego Ceeda wyróżnia się czystymi, prostymi liniami. Inspiracją dla stylistów marki Kia był sportowy fastback – Stinger, który w konkursie Red Dot został nagrodzony w 2018 roku. Ceed w wersji hatchback jest szerszy i niższy niż jego poprzednik, a jego kabina została przesunięta bardziej w kierunku tyłu auta, co zapewnia mu dynamiczne proporcje. Linia wyznaczona przez przedni i tylny słupek oraz dach tworzy łagodny łuk w kształcie półksiężyca.

Ceed kombi oferuje więcej przestrzeni niż kiedykolwiek wcześniej modele klasy niższej średniej marki Kia. Kombi ma nadwozie o większej długości niż Ceed kombi poprzedniej generacji i oferuje większy bagażnik (o pojemności 625 litrów) niż większość konkurentów, a nawet kilka samochodów o klasę większych. Dzięki dynamicznym proporcjom i atrakcyjnej stylistyce, Ceed kombi prezentuje się bardziej sportowo niż którykolwiek z jego poprzedników.

Kia ProCeed to pierwszy shooting brake kompaktowych rozmiarów popularnej marki.

Samochód łączy elegancki design z przestronnością kombi i wyróżnia się na tle pozostałych modeli z rodziny nowego Ceeda. Przy wysokości nadwozia wynoszącej tylko 1422 mm ProCeed jest najniższym autem w segmencie samochodów rodzinnych. Elementem, definiującym jego sylwetkę jest dynamiczna linia dachu, która kończy się na mocno pochylonej tylnej szybie. Charakterystyczny design tego modelu jest widoczny także od tyłu, gdzie podświetlany pas łączy tylne światła LED. Dzięki temu ProCeeda łatwo rozpoznać również w nocy.

Zarówno ProCeed, jak i Ceed są dostępne w najbardziej dynamicznej wersji „GT” napędzanej przez turbodoładowany silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem (1.6 T-GDi), który osiąga moc 150 kW (204 KM). W sumie, Kia oferuje do Ceeda sześć niskoemisyjnych silników benzynowych i wysokoprężnych. Każdy z nich spełnia nową normę emisji spalin Euro 6d-TEMP. Szerokie spektrum najnowszych systemów asystujących obejmuje również opcjonalny Lane Follow Assist.

Konkurs Red Dot: zgłoszono ponad 5500 produktów z 55 krajów

Od chwili ustanowienia przez Centrum Designu w Nadrenii Północnej-Westfalii i pierwszej edycji w 1955 roku, konkurs Red Dot stał się jednym z najbardziej prestiżowych w zakresie designu na świecie. W skład jury wchodzi 40 niezależnych ekspertów, profesorów Akademii Sztuk Pięknych i dziennikarzy z całego świata.

Nagrody Red Dot są przyznawane w trzech kategoriach (Product Design, Communication Design i Concept Design) i są oceniane według takich kryteriów, jak innowacyjność, jakość, funkcjonalność i ekologia. W 2019 r. firmy z 55 krajów zgłosiły do konkursu ponad 5500 produktów.

Oficjalne wręczenie nagród Red Dot odbędzie się 8 lipca 2019 r. w Essen w Teatrze Aalto, zaprojektowanym przez Alvara Aalto.

Allegro
Nasze aukcje na Allegro