Kia Stinger zdobywcą nagrody EyesOn Design za doskonałość stylistyczną samochodu produkcyjnego


Podczas trwającego właśnie salonu samochodowego American International Auto Show (NAIAS) w Detroit najnowsze dzieło Kia Motors – Stinger wyróżniony został nagrodą EyesOn Design za doskonałość stylistyczną samochodu produkcyjnego (Production Car Design Excellence). Na imprezie zazwyczaj zdominowanej przez firmy motoryzacyjne z USA – Kia Stinger znalazła się w centrum zainteresowania i okrzyknięta została największą niespodzianką targów.

 

„Stworzyliśmy wiele wspaniałych samochodów, z których jesteśmy prawdziwie dumni, lecz Stinger to coś specjalnego.” – powiedział Peter Schreyer, główny stylista Kia Motors.

 

Nagroda EyesOn Design honoruje najlepsze pojazdy produkcyjne oraz koncepcyjne, których światowy debiut odbywa się co roku podczas salonu samochodowego w Detroit. Tegoroczne wyróżnienia przyznano w kategoriach: Samochód Koncepcyjny, Samochód Produkcyjny, Truck Koncepcyjny, Truck Produkcyjny, Innowacyjne Zastosowanie Koloru, Grafiki i Materiałów, Wrażenia Użytkownika oraz Promotor Designu.

Nadzór nad projektem Kia Stinger sprawował Peter Schreyer, główny projektant Kia Motors Corporation oraz Gregory Guillaume, szef designu w Kia Motors Europe.

Stinger utożsamia wszystko to, co w tej chwili Kia ma najlepszego – największą moc, sportowe osiągi, najwyższą jakość wykonania i wiodącą w branży niezawodność. Z wyglądu Stinger emanuje mocą i budzi zaufanie już od pierwszego spojrzenia. Znakomite proporcje nadwozia gwarantuje konstrukcja układu napędowego z przeniesieniem napędu na tylne koła. Długa pokrywa silnika, krótki przedni zwis i długi rozstaw osi, który zapowiada przestronną kabinę – proporcje nadwozia Kia Stinger sprawiają, że samochód prezentuje się jednocześnie sportowo i elegancko.

 

Szerokość przedniej części nadwozia podkreślają reflektory wykonane w technologii LED i charakterystyczna osłona wlotu powietrza do chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa. Wyraźne przetłoczenia wzdłuż nadwozia poprowadzono tak, aby potęgowały wrażenie, że Kia Stinger to sportowe coupé, a nie czterodrzwiowy rodzinny sedan. Z tyłu charakter groźnego sportowego auta potęgują dyfuzor i cztery owalne końcówki układu wydechowego.

 

Nisko przebiegająca linia dachu, mocno pochylona przednia szyba i kabina przesunięta do tyłu sprawiają, że Stinger nawet na postoju wygląda tak, jakby pędził. W luksusowo wykończonej kabinie również zadbano o podobne wrażenie. Pozioma deska rozdzielcza optycznie poszerza wnętrze, a konsola środkowa ma dwa wyraźnie zaznaczone i uporządkowane obszary, które tworzą system multimedialny z ekranem o dużej przekątnej oraz elementy obsługi klimatyzacji w dolnej części. Bogate menu komputera pokładowego obejmuje nie tylko standardowo spotykane wskazania, jak informacje na temat zużycia paliwa, przebiegu i zasiągu oraz nawigacji, ale również wskaźnik siły przeciążenia, czasy okrążeń i temperaturę silnika. Inspirowane lotnictwem szprychowe, okrągłe otwory wentylacji znajdują się z przodu i z tyłu kabiny.

 

Kia Stinger trafi do sprzedaży w Europie w czwartym kwartale tego roku. Pod maską znajdą się do wyboru dwa turbodoładowane silniki: 2,0 o mocy 255 KM i 3,3 o mocy 365 KM.

 

Nagrody EyesOn Design są oficjalnie zatwierdzonymi wyróżnieniami salonu samochodowego NAIAS. Jako wyraz uznania osiągnięć w dziedzinie designu przez grono branżowych liderów, trofea EyesOn Design eksponowane są w prominentnych miejscach studiów projektowych całego świata.    

Allegro
Nasze aukcje na Allegro