Kia Niro 2017: tytuł GUINNES WORLD RECORDS™ za najniższe zużycie paliwa wśród pojazdów hybrydowych


  • Imponujące 3,08 l/100 km w jeździe transkontynentalnej z Nowego Jorku do Los Angeles
  • Dystans 5.945 km i tylko 4,1 zbiornika paliwa
  • Awangardowe rozwiązania techniczne, m.in. dedykowana eko-platforma i unikalny system napędu hybrydowego.

 

Tuż po przybyciu pod nowojorski ratusz miejski w centrum Manhattanu Kia Niro 2017 uhonorowana została oficjalnie tytułem Guinness World Record® za najniższe zużycie paliwa w jeździe transkontynentalnej przez USA w kategorii samochodów hybrydowych. Do pokonania dystansu 5.945 km spod ratusza w Los Angeles pod ratusz nowojorski wystarczyło zaledwie 181,8 litrów benzyny czyli 4,1 zbiornika paliwa. Warto podkreślić w tym miejscu, że aby osiągnąć imponujące spalanie na poziomie 3,08 l/100 km Kia Niro nie była do tej podróży w jakikolwiek sposób modyfikowana. Samochód prowadził Wayne Gerdes z Carlsbad w Kalifornii wraz ze zmiennikiem-pilotem Robertem Wingerem z Williamsburga w Wirginii.

 

„Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z rekordowych osiągów naszego nowego crossovera” – powiedział Orth Hendrick, wice-prezydent ds. planowania produktu Kia Motors America – „Zamierzaliśmy zbudować pojazd, który byłby rzeczywiście funkcjonalny, wysmakowany stylistycznie i bardzo ekonomiczny, stąd też tytuł Guinness Word Record® może tylko potwierdzić, że osiągnęliśmy to, co chcieliśmy.”

 

Kia Niro to auto, jakiego do tej pory nie było. Skonstruowane na całkowicie nowej płycie podłogowej, powstałej z wykorzy­staniem lekkich i wytrzymałych mate­riałów, łączy ze sobą dwa światy. Z jed­nej strony jest crossoverem o zgrabnej i ładnie narysowanej sylwetce, z drugiej strony to bardzo nowoczesna hybryda. Niro napędza 1,6-litrowa, 105-kon­na jednostka benzynowa, pracująca w cyklu Atkinsona. Ma bezpośredni wtrysk paliwa oraz systemem odzyski­wania ciepła ze spalin, co przyspiesza jej nagrzewanie. Wspomaga ją niewiel­ki silnik elektryczny o mocy 43,5 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 170 Nm. Oczywiście, do­stępny jest on przy zerowych obrotach, dzięki czemu układ napędowy crosso­vera Kia wytwarza łącznie 265 Nm, i to w zakresie od 1000 do 2500 obr./min. A to oznacza, że Niro pod względem przebiegu momentu obrotowego prze­bija nawet turbodiesle…. Akumulatory litowo-jonowe ważą tyl­ko 33 kg. Zostały umieszczone pod ka­napą, dzięki czemu nie wpływają nega­tywnie na zachowanie auta w zakrętach. W odróżnieniu od wielu współczesnych hybryd Niro w układzie przeniesienia napędu korzysta ze świetnej, dwusprzę­głowej przekładni automatycznej, która szybko zmienia biegi i sprawnie wyko­nuje kickdown. Dzięki jej zastosowa­niu ten nowy crossover jeździ jak każdy innych samochód. Nie zgadza się tyl­ko średnie zużycie paliwa….

Allegro
Nasze aukcje na Allegro